Vinç Nedir, Ne Amaç İle Kullanılır?

Vinçler, genellikle halat, zincir ve makaralarla donatılmış makine türü olup, yükleme, kaldırma ve boşaltma işlerinde yatay olarak da hareket edebilen iş makineleridir. Özellikle ağır yüklerin kaldırma ve başka yerlere aktarılmasında kullanılmaktadır. Bir ya da daha fazla basit makinelerin bir araya getirilerek mekanik avantaj sağlamasıyla, normal bir insanın gücünün ötesindeki yükleri kaldırmak için kullanılmaktadır.

 

Vinçlerin bağlantılarının yapıldığı kısımlarda sürtünmeyi en aza indirgeyen rulmanlar kullanılmaktadır. Sistemin hareket etmesini sağlayan elektrikli ya da mazotlu motor bulunmaktadır. Kaldırma eylemlerinde yerçekimine karşı çalışan vinçler, yatayda sağa ve sola hareketlerinde yerçekimine karşı bir iş yapmazlar.

 

Vinçler daha ziyade yükleme, boşaltma ve taşıma işleri için istihdam edilmektedir. En çok inşaat sektöründe, endüstriyel alanda ve imalat sanayinde, ağır ekipman ve malzemelerin hareket ettirilmesinde kullanılmaktadır. Vinçlerin her birinin, işin cinsine bağlı olarak birçok değişik formları bulunmaktadır. Bunlar mobil vinçler, kamyon üstü vinçler (Hi-Up), sepetli vinçler, paletli vinçler, paletli teleskopik vinçler, kule vinçler ve liman vinçler olarak sıralanabilir. Her birinin kullanıldıkları iş alanları farklıdır. Yükleme boşaltma, indirme, montaj, sanayi makineleri taşıma, konteyner yükleme ve boşaltma, elektrik direği dikim ve montajı, trafo taşıma ve montajı, bina boyama, cam, reklam tabela ve yazı yazma, prefabrik inşaat nakil ve montajları, beton blok-plakaların taşınması ve montajı, inşaat çelik konstrüksiyon taşıma ve montaj uygulamaları gibi işlerde kullanılan en önemli iş makineleridir. 

 

Vinç çeşitleri arasında en çok mobil vinç, vinçli kamyon ve sepetli vinçler kullanılmaktadır. Özel taşıma araçları sayesinde, üstün manevra kabiliyetine sahip mobil vinçlerle çok ağır yüklerin kaldırılması, yüklenmesi ve indirilmesi çok kısa sürede güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Vinçli kamyonlar ( Hi-Up ) vasıtasıyla alt yapı ve üst yapı çalışmaları, inşaat alanlarında yükleme ve boşaltma işleri, vasıta kurtarma ve çekme gibi işlerin yanı sıra, gerektiğinde taşıma işlerinde de kullanılmaktadır. Sepetli vinçler de yüksek yapıların cephelerinde boya, temizlik, montaj ve demontaj gibi işlerde, reklam alanında tabela işlerinde, çok yüksek yerlerde rüzgardan etkilenmeden çalışan kişilerin güvenli ve rahat bir şekilde çalışmalarına imkan sağlamaktadır. İnşaat sektöründe en fazla kullanılan vinçlerden biri de kule vinçlerdir. Kule gibi yükselen gövde yapısı nedeniyle böyle isimlendirilirler. Kule vinçler, daha çok sabit olarak ağır yüklerin yatayda ve düşeyde taşınmasında kullanılırlar. Bina yükseldikçe ekleme yapılarak yükseltilebilme özelliğine sahiptirler.